Mission Statment.DP Todd's athletic department provides as many athletic opportunities to as many students as possible. We promote athletic excellence as well as team and community leadership, academic success and sportsmanship.
|
2023-24 Sports Teams
Sr Boys Basketball
Sr Girls Basketball
Jr A Boys Basketball
Jr B Boys Basketball
Gr 8 Boys Volleyball Team 1
Jackson M, Shawn E, Blake W, Rylan M, Liam J, Kiptyn E, Veeran D, Quinn R, Jack O, Zane M
Coaches: Josiah, Alex, Quinn
Coaches: Josiah, Alex, Quinn
Gr 8 Boys Volleyball Team 2
Ryken B, Linden B M, Riley L, Ryder W, Eddie R, Oliver W, Cooper H, Tyler S, Nash D, Preston D
Coaches: Zack, Trent, Kishaun
Coaches: Zack, Trent, Kishaun
Gr 8 Girls Volleyball Team 1
Riley B, Joan A, Anna K, Brookly Z, Jaida P, Lyric D, Ava W, Kailan G, Olivia S, Bella M, Lexi B, Jenna A.
Coaches: Hailey, Samara, Shadyn
Coaches: Hailey, Samara, Shadyn
Gr 8 Girls Volleyball Team 2
Valentina, Canda W, Josie Z, Alexandra H, Carson Z, Jayden B, Ava W, Lexi S, Madilyn M, Paislee W, Rachel C
Coaches: Emma, Nini
Coaches: Emma, Nini
Gr 8 Girls Volleyball Team 3
Grace A, Riley R, Leah B, Savannah S, Emmy C, Sophie M, Brianna M, Abbie I, Sophie M, Natalie G, Jade N
Coaches: Gracy, Dani, Sydney
Coaches: Gracy, Dani, Sydney
Jr B Boys Volleyball
Jr A Boys Volleyball
Jr B Girls Volleyball
Jr A Girls Volleyball
Sr Boys Volleyball
Sr Girls Volleyball
Cross Country Running
Boys Soccer
2022-23 Sports Teams
Gr 8 Girls Basketball
Gr 8 Boys Basketball (Team 1)
Coaches: Eunho, Vic
Team: Kai, Linden, Evan, Max, Oscar, Dylan, Elliot, Cristiano, Pyrish, Tre
Team: Kai, Linden, Evan, Max, Oscar, Dylan, Elliot, Cristiano, Pyrish, Tre
Gr 8 Boys Basketball (Team 2)
Coach: Caleb
Team: Noah, Creelan, Jorden, Austin, Gael, Kayden, Jonathan, Waylon, Dreadon, Jakob
Team: Noah, Creelan, Jorden, Austin, Gael, Kayden, Jonathan, Waylon, Dreadon, Jakob
Badminton
Mt Biking
Girls Soccer
Sr Boys Basketball
Jr A Boys Basketball
Jr A Girls Basketball
Jr B Boys Basketball
Ski/Snowboard
Wrestling
Sr Boys Volleyball
Kaiden, Trent, Bennett, Joel, Krystien, Christian, Jared, Caleb, Norman, Zach, Josiah, Ethan, Dawson
Coaches: Jonathan Lawrence, Keiran Leboe, Kalen McLeod
Coaches: Jonathan Lawrence, Keiran Leboe, Kalen McLeod
Sr Girls Volleyball
Tearney, Alivia, Sarah, Courtney, Londyn, Emerson, Alishia, Shaydon, Reanna, Katarina
Jr A Boys Volleyball
Tristan, Alex, Don, Dawson, Uriah, Gilbert, Peter, Nathaniel, Carter, Ethan, Markus, Jake, Kishawn, Sawyer
Coach: Cam Young
Coach: Cam Young
Jr B Boys Volleyball
Bruce, Nico, Dejaun, Brady, Quinn, Ethan, Parker, Tyson, Andrew,
Jr A Girls Volleyball
Jr B Girls Volleyball
Braelynn, Caydence, Jenna, Ciara, Maylin, Nevaeh, Holly, Dayna, Rylan, Zelalem
Coaches: Courtney, Jessica
Coaches: Courtney, Jessica
Gr 8 Boys Volleyball Team 1
Evan, Noah N, Laine, Thomas, Max, Aiden, Easton, Cash, Kyle, Graham, Gavin, Kingston,
Coaches: Josiah Lawrence and Caleb Norn
Coaches: Josiah Lawrence and Caleb Norn
Gr 8 Boys Volleyball Team 2
Austin, Noah C, Daniel, Wailon, Traye, Steven, Caiden, Sabin, Gael, Mukisa, Oscar
Coaches: Ethan Bertrand, Kayden Young
Coaches: Ethan Bertrand, Kayden Young
Gr 8 Girls Volleyball Team 1
Lauren, Rav, Emmerson, Dilynne, Emily K, Arriana, Livvy, Helena, Clara, Camryn, Rachel G, Rhys
Coaches: Alivia, Emma, Harleen, Gillian
Coaches: Alivia, Emma, Harleen, Gillian
Gr 8 Girls Volleyball Team 2
Ava, Abby, Kali, Sydney, Lilianna, Sadie, Edie, Gwenyth, Jenna, Robin, Morgan, Megyn, Gracey, Katie
Coaches: Katarian, Sydney, Gracyn
Coaches: Katarian, Sydney, Gracyn
Cross Country Running
Football
2021-22 Sports Teams
Mt Biking
Badminton
Gr 8 Boys Basketball
Gr 8 Girls Basketball
Jr B Boys Basketball
Jr A Boys Basketball
Jr Girls Basketball
Sr Boys Basketball
Gymnastics
Wrestling
Grade 8 Volleyball
Jr A and B Girls Volleyball
Jr A and B Boys Volleyball
Sr Girls Volleyball
Sr Boys Volleyball
2020-21 Sports Teams
Grade 8 Basketball
Badminton
Senior Basketball
Grade 8 Volleyball
Grade 9 Volleyball
Grade 10 Volleyball
Grade 11/12 Volleyball
Cross Country
Boys Soccer
2019-20 Sports Teams
Winter Sports
Sr Boys Basketball
Coach: Greg Sale, Cayle Davidson
Practices: Monday to Thursday 7-9
Team: Saagar Shergill, Holden Black, Cameron Sale, Aman Bansil, Colton Meehan, Reif Petrovicky, Griffen Gouger-Davis, David Agboje, Kylar Thirkettle, Shane Sandhu, Simo Babi,
Practices: Monday to Thursday 7-9
Team: Saagar Shergill, Holden Black, Cameron Sale, Aman Bansil, Colton Meehan, Reif Petrovicky, Griffen Gouger-Davis, David Agboje, Kylar Thirkettle, Shane Sandhu, Simo Babi,
Jr Boys Basketball
Coach: Mr. Johnston, Mr. Roberts, Mr. Clifford,
Practice Times: Monday/Thursday 3-5 Wednesday 2-4
Team: Makin McLeod, Kalen McLeod, Brandon Steel, Vivek Deepak, Ryan Redlick, Shereef Elalkamy, Marwaan Elalkamy, Mohamed Awad, Breareos Maclean, Evan Johnson, Caleb Norn, Krystien Aldana, Eunho Kim, Tyson Miles, Liam Bennet, Raj Banga
Practice Times: Monday/Thursday 3-5 Wednesday 2-4
Team: Makin McLeod, Kalen McLeod, Brandon Steel, Vivek Deepak, Ryan Redlick, Shereef Elalkamy, Marwaan Elalkamy, Mohamed Awad, Breareos Maclean, Evan Johnson, Caleb Norn, Krystien Aldana, Eunho Kim, Tyson Miles, Liam Bennet, Raj Banga
Sr Girls Basketball
Coach: Riley Newman, Mikeila Oliveira, Dorian Van Caeseele, Ashley McCallum
Practices: Monday, Wednesday 5:30-7
Team: Tessa Erickson, Izabella Roderick, Olivia Wankling, Myeracle Morin, Abby Colk, Sierra Marsh, Talia Heiney,
Practices: Monday, Wednesday 5:30-7
Team: Tessa Erickson, Izabella Roderick, Olivia Wankling, Myeracle Morin, Abby Colk, Sierra Marsh, Talia Heiney,
Wrestling
Coach: Clayton Dyck
Practices Start Nov 14th @ 6:00pm in the upper gym
There are no tryouts for wrestling. Everyone is welcome.
Practices are Tuesday and Thursday @ 6:00pm
Team: Dallas Hall, Elijah Foreman,
Practices Start Nov 14th @ 6:00pm in the upper gym
There are no tryouts for wrestling. Everyone is welcome.
Practices are Tuesday and Thursday @ 6:00pm
Team: Dallas Hall, Elijah Foreman,
Ski and Snowboard
Coach: Mr. Balaz
Team Meeting:
Team Meeting:
Curling
Coach:
Anyone interesting in joining the curling team please see Mr. Lawrence
Anyone interesting in joining the curling team please see Mr. Lawrence
Gymnastics
Anyone interested in joining the gymnastics team please see Mrs. Kozak
Team: Emma Connelly, Dallyn Long, Noah Lucas, Kaylee Oberg, Kaylie Owston, Hannah Robinson
Team: Emma Connelly, Dallyn Long, Noah Lucas, Kaylee Oberg, Kaylie Owston, Hannah Robinson